Automatic PVC Pipe Belling Machine Plastic Pipe Socket 800kg/H
Product Details
| Pipe Diameter: | 16~800mm | Capacity: | 120~800kg/h |
|---|---|---|---|
| Delivery Time: | 45days | Install Power: | 37~600kw |
| Extruder: | Single Screw Extruder | ||
| Highlight |
Automatic PVC Pipe Belling Machine,Plastic Pipe Socket Belling Machine,800kg/h Pipe Socket Belling Machine |
||
Product Description
- Steady translation action during pipe expansion prevents material damage
- Dual heating capability with maximum temperature of 280°C
- Panel-mounted transfer switch for solvent type socket (straight port) and seal loop type socket (R port)
- Center height adjustable at 900mm ± 50mm
| Pipe Expand Range (Outer Diameter) | Φ 315-630mm |
| Belling Type | R Type & U Type |
| Hydraulic Oil Specification | No. 40 Hydraulic Oil |
| Heater Quantity | 2 |
| Maximum Heater Temperature | 280°C |
| Gas Pressure | 0.6-0.8 MPa |
| Water Pressure | 0.2-0.3 MPa |
| Pipe Length Capacity | 3-6m |
| Center Height | 900mm ± 50mm |
| Machine Dimensions | 8615 × 3125 × 2500mm |
Product Highlights
Automatic PVC Pipe Belling Machine Plastic Pipe Socket 800kg/H Manual and automatic PVC pipe belling machine for plastic pipe socket manufacturing with production capacity of 800kg/h. Machine Overview Full-automatic pipe belling machine with drawing device and program interface, designed for use ...
75-250mm PVC Pipe Electrical Conduit Water Supply Making Machine
75-250mm PVC Pipe Electrical Conduit Water Supply Making Machine This complete PVC pipe production line manufactures high-quality PVC/UPVC pipes ranging from 16mm to 800mm in diameter. The system is engineered for producing electrical conduit pipes, water supply pipes, and construction plumbing pipes with various diameters and wall thickness specifications. Applications The manufactured UPVC pipes serve multiple applications including electrical conduit systems, water supply
50-250MM HDPE Pipe Making Machine Single-Screw Full-Automatic PE Pipe Extrusion Line
50-250MM HDPE Pipe Making Machine Extrusion Production Line Product Overview The HDPE pipes with large diameter are typically applied for fuel gas and water supply systems. These pipes feature excellent characteristics including heat resistance, aging resistance, high mechanical strength, environmental stress crack resistance, and good creep resistance. They serve as preferred conduits for ductwork systems and water supply networks between cities and suburbs. PE Pipe
Gas Water PE Pipe Extrusion Line Single Outlet 4 - 9m / Min Capacity
PE Pipe Extrusion Line HDPE gas water pipe machine, PE gas pipe extrusion line Specially-designed spiral moulds for PE pipes, with inside oil controlling temperature system. plastic machine Extruder adopts big L/D and multi mixing structure, which is more suitable for the PE low temperature extrusion production. PE PIPE PROCUTION LINE MAIN COMPONENTS: No Equipment Quantity 1 Vacuum loader and hopper dryer 1set 2 Single screw extruder 1set 3 Die-head 1set 4 color line
Decoration PVC Foam Board Extrusion Line 45 / 90mm Double Screw Diameter
PVC free foam sheet production line/foam board extrusion line / PVC foam decoration sheet production line Products characteristics 1) Water proof, anti-flaming, damp proof, rot proof, mothproof, light weight, keep temperature, sound and heat insulation and shock proof etc. 2) Color-way is not changed long time and not easy to aging under radiation resistance 3) This product can be manufactured by general wood processing tools; It can be drilled, sawed, nailed and dig.It is
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.