PVC Skirting Plastic Board Machine , Cabinet Wpc Board Production Line
Product Details
| Automatic Grade: | Full Automatic | Application: | Board |
|---|---|---|---|
| Plastic Processed: | PVC, WPC | Power: | 75KW |
| Screw Design: | Double Screw | Voltage: | 220v/380v |
| Highlight |
pvc foam board production line,pvc foam board making machine |
||
Product Description
WPC PVC Skirting Plastic Board Extrusion Line , WPC Cabinet Board Production Line
Description:
1. This technology is suitable to produce WPC products at high value with various plastic and natural fiber,
and the material is 90% of waste plastic and waste natural fiber.
2. With scientific and resonable design, the machine works efficiently.
3. With both properties of wood and plastic, the WPC products are of high stiffness and impact
performance. The ratio of performance and price is much higher than that of plastic and wood.
4. The WPC products can be recycled 100%, and are environment-friendly products
| Conical Twin screw extruder | SJSZ-80/156 | equipped with automatic spring feeding machine |
| Electrical control system |
1). ABB inverter 2). man-machine interface 3). modules, Schneider contactor 4).Omron temperature controller |
|
| WPC Mould | SJM-800×15 | |
| Vacuum sizing platform | SZD-6000 | |
| crawler track tractor | SLQ-950 | |
| Transverse cutter | SQG-1000 | |
| Conveyor | SXS-4000 | |
| High speed cooling mixer | SHRL300/600 | |
| Plastic crusher | SWP-450 | multi-blade crusher |
| milling machine |
Specifications:
| Material | PVC/PE+wood powder, with accessory material |
| Product specification | (825mm ,725mm,625mm)×45mm |
| Production line speed | 0.2-0.5m/min |
| Max. Output: | 380Kg/h |
| Overall dimension | 23×1.6×3 L×W×H(m) |
| Weight | 10T |
| Total power | 185kw |
| Actual power | 115kw |
| Air consumption | 0.4m3/min |
| Air pressure | 0.6mpa |
| Water circulation volume | 0.3m3/min |
| Power | AC380V±10%,50HZ,3P (according to your city;s electricity supply) |
| Water source |
Industrial water, it’s inclusion-free and under filtration treatment, Water pressure: 0.4Mpa , water temperature: 14-25°C |
| Working environment temperature | 0-40°C |
Competitive Advantage:
1.adopts superior foaming screw
2.smooth hard board surface
3.stable operation
Product Highlights
WPC PVC Skirting Plastic Board Extrusion Line , WPC Cabinet Board Production Line Description: 1. This technology is suitable to produce WPC products at high value with various plastic and natural fiber, and the material is 90% of waste plastic and waste natural fiber. 2. With scientific and ...
75-250mm PVC Pipe Electrical Conduit Water Supply Making Machine
75-250mm PVC Pipe Electrical Conduit Water Supply Making Machine This complete PVC pipe production line manufactures high-quality PVC/UPVC pipes ranging from 16mm to 800mm in diameter. The system is engineered for producing electrical conduit pipes, water supply pipes, and construction plumbing pipes with various diameters and wall thickness specifications. Applications The manufactured UPVC pipes serve multiple applications including electrical conduit systems, water supply
50-250MM HDPE Pipe Making Machine Single-Screw Full-Automatic PE Pipe Extrusion Line
50-250MM HDPE Pipe Making Machine Extrusion Production Line Product Overview The HDPE pipes with large diameter are typically applied for fuel gas and water supply systems. These pipes feature excellent characteristics including heat resistance, aging resistance, high mechanical strength, environmental stress crack resistance, and good creep resistance. They serve as preferred conduits for ductwork systems and water supply networks between cities and suburbs. PE Pipe
Gas Water PE Pipe Extrusion Line Single Outlet 4 - 9m / Min Capacity
PE Pipe Extrusion Line HDPE gas water pipe machine, PE gas pipe extrusion line Specially-designed spiral moulds for PE pipes, with inside oil controlling temperature system. plastic machine Extruder adopts big L/D and multi mixing structure, which is more suitable for the PE low temperature extrusion production. PE PIPE PROCUTION LINE MAIN COMPONENTS: No Equipment Quantity 1 Vacuum loader and hopper dryer 1set 2 Single screw extruder 1set 3 Die-head 1set 4 color line
Decoration PVC Foam Board Extrusion Line 45 / 90mm Double Screw Diameter
PVC free foam sheet production line/foam board extrusion line / PVC foam decoration sheet production line Products characteristics 1) Water proof, anti-flaming, damp proof, rot proof, mothproof, light weight, keep temperature, sound and heat insulation and shock proof etc. 2) Color-way is not changed long time and not easy to aging under radiation resistance 3) This product can be manufactured by general wood processing tools; It can be drilled, sawed, nailed and dig.It is
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.