Efficient HDPE Pipe Extrusion Line
Product Details
| Voltage: | Customized | Compressor Brand: | Copeland Or Panasonic |
|---|---|---|---|
| Evaporator: | Shell And Tube Evaportor | Model: | 50HP |
| Water Flowing Channel: | Copper Pipes | Refrigerant: | R407C/R22 |
| Fan: | Best Quality Fan | Water Tank Material: | SUS304 |
| Cooling Capacity: | 2kw-2500kw | Warrenty: | 18 Months |
| Packing Method: | Standard Export Wooden Case | ||
| Highlight |
Efficient hdpe pipe extrusion line,Efficient polyethylene pipe production line,Efficient hdpe pipe production line |
||
Product Description
- World-class hermetic scroll compressors from Copeland or Panasonic for low noise, minimal vibration, high efficiency and energy savings
- Environmentally friendly refrigerants including R407C, R134A, R410A, R22 with no ozone layer harm
- or Schneider electrical components ensuring stable operation and reliability
- Well-known brand pumps with extensive working range, low noise, reliable performance and leak-free operation
- High-quality SUS304 stainless steel tanks and solid piping systems for water purity and easy maintenance
- Cooling capacity range from 2kw to 2500kw with various models to meet industrial production demands
- European-designed exterior with electrostatic spray coating, simple structure and elegant appearance
- High Efficiency Axial Flow Fans and Shell and Tube Heat Exchangers
- Mold cooling in plastics industry
- Electroplating cooling pool temperature control
- Various cooling applications in electronics industry
- Cooling of acid, alkali and salt solutions in chemical industry
- Cooling and constant temperature control in fresh-keeping industry
- Delivery: 30 days after order confirmation
- Warranty: 12 months
- Payment: T/T 30% advance, T/T 70% before delivery
- Packing: Standard export wooden cases
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Voltage | 380V/50Hz/3Phase/Customized |
| Electrical Parts | |
| Temperature Range | 3℃ - 50℃ |
| Refrigeration Capacity | 55 KW / 47300 Kcal/h |
| Compressor Type | Hermetic scroll type |
| Compressor Power | 10*2 HP |
| Compressor Brand | American Copeland |
| Compressor Quantity | 2 |
| Condenser Type | Efficient copper tube with aluminum finned + low noise outer rotor fan |
| Air Volume | 25000 m³/H |
| Evaporator Type | Shell and tube evaporator |
| Cooling Water | 9.52 m³/H |
| Inlet/Outlet Pipe Diameter | 2" |
| Refrigerant Type | R407C |
| Control Mode | Outside the balanced expansion valve |
| Water Pump Power | 3KW |
| Water Pump Flow | 315 l/min |
| Water Pump Lift | 20m |
| Dimensions (L x W x H) | 2240mm x 1110mm x 1700mm |
| Weight | 880 KG |





Product Highlights
Air Cooled Chiller Machine R4047C / R22 Refrigerant Air-cooled type chillers have wide industrial applications. They are suitable for cooling molds to reduce product molding cycles, cooling electrical equipment to maintain normal operating temperatures, and various other industries requiring cooling ...
75-250mm PVC Pipe Electrical Conduit Water Supply Making Machine
75-250mm PVC Pipe Electrical Conduit Water Supply Making Machine This complete PVC pipe production line manufactures high-quality PVC/UPVC pipes ranging from 16mm to 800mm in diameter. The system is engineered for producing electrical conduit pipes, water supply pipes, and construction plumbing pipes with various diameters and wall thickness specifications. Applications The manufactured UPVC pipes serve multiple applications including electrical conduit systems, water supply
50-250MM HDPE Pipe Making Machine Single-Screw Full-Automatic PE Pipe Extrusion Line
50-250MM HDPE Pipe Making Machine Extrusion Production Line Product Overview The HDPE pipes with large diameter are typically applied for fuel gas and water supply systems. These pipes feature excellent characteristics including heat resistance, aging resistance, high mechanical strength, environmental stress crack resistance, and good creep resistance. They serve as preferred conduits for ductwork systems and water supply networks between cities and suburbs. PE Pipe
Gas Water PE Pipe Extrusion Line Single Outlet 4 - 9m / Min Capacity
PE Pipe Extrusion Line HDPE gas water pipe machine, PE gas pipe extrusion line Specially-designed spiral moulds for PE pipes, with inside oil controlling temperature system. plastic machine Extruder adopts big L/D and multi mixing structure, which is more suitable for the PE low temperature extrusion production. PE PIPE PROCUTION LINE MAIN COMPONENTS: No Equipment Quantity 1 Vacuum loader and hopper dryer 1set 2 Single screw extruder 1set 3 Die-head 1set 4 color line
Decoration PVC Foam Board Extrusion Line 45 / 90mm Double Screw Diameter
PVC free foam sheet production line/foam board extrusion line / PVC foam decoration sheet production line Products characteristics 1) Water proof, anti-flaming, damp proof, rot proof, mothproof, light weight, keep temperature, sound and heat insulation and shock proof etc. 2) Color-way is not changed long time and not easy to aging under radiation resistance 3) This product can be manufactured by general wood processing tools; It can be drilled, sawed, nailed and dig.It is
Please use our online inquiry contact form below if you have any questions, our team will get back to you as soon as possible.